Dali jsme si (a pochopitelně i vám všem) krásný velikonoční dárek, ze kterého máme opravdu radost. Mapa povinností eGovernmentu je jedním z našich nejoblíbenějších a nejpoužívanějších děl. Našla jsi své místo nejen v rámci veřejné správy, ale je hojně využívána také právníky a nebo konzultanty, pokud chtějí vědět, kdo má jakou povinnost plynoucí z digitálních zákonů. Stávající webové stránky mapy povinností a webová aplikace postavená na anglické verzi nástroje AirTable ne každému vyhovovala. Naštěstí v naší zemi máme také chytré a aktivní studenty, a tak v rámci diplomové práce Miroslava Pavelky z České zemědělské univerzity byli zhodnoceny také problémy a nedostatky stávajícího přístupu k evidovaným povinnostem. Jedním z výsledků bylo, že některým obyčejným uživatelům přišla práce s mapou povinností v nástroji AirTable složitá a chybělo jim komplexnější a zároveň jednoduše realizovatelné vyhledávání a také jim chyběla vazba na další věci související s eGovernmentem. Kupříkladu, je sice hezké, že si najdete povinnost podle nějakého zákona, ale ten zákon si musíte už najít sami a vše ostatní také.

Nám v EGdílně se osvědčilo dělat znalostní báze ve formě znalostní interaktivní wiki, k tomu využíváme nástroj TiddlyWiki do jehož otevřeného vývoje jsme se také nadšeně zapojili. A tak jsme dali hlavy dohromady a rozhodli jsme se, že na této technologické platformě vybudujeme další modul, kterým bude právě zcela nová verze Mapy povinností. Výsledkem je dnes spuštěná testovací verze nové webové aplikace s tím, že pochopitelně v následujících dnech a týdnech bude přibývat po drobnější dokumentace a budeme reagovat také na požadavky a náměty uživatelů z praxe. Důležité ale je, že od dnešního dne existuje na všem dobře známé webové adrese https://egdilna.cz/mapapovinnosti nová jednoduchá webová aplikace s českým uživatelským rozhraním, která bude navázána i na další Wiki zdroje týkající se elektronizace veřejné správy.

Co nového přináší nová mapa?

Těch věcí, které jsou ve webové verzi jinak, je hrozně moc. Ale výsledkem je, aby existovala prohledávatelná mapa s užitečnými funkcemi.

  1. Mapa EG povinností je celá v češtině, včetně všech prvků uživatelského rozhraní (díky české verzi nástroje TiddlyWiki)
  2. V Mapě povinností můžete nyní snadno hledat bez nutnosti nějakého složitého filtrování a nebo nastavování sloupců ve velké tabulce. Prostě zadejte do pole co asi tak hledáte a vyberte, že chcete hledat právě v mapě povinností. Hledání se snaží pseudoUI opravovat nedostatečné či nepřesné dotazy takže by vše mělo být snazší.
  3. Každá povinnost má svůj záznam s hezkým designem, kde se dozvíte o povinnosti vše potřebné v přehledné formě a s interaktivními odkazy.
  4. U každé povinnosti jsou také předpřipravené texty o dané povinnosti, které může kdokoliv použít do svých dokumentů, prezentací, zkrátka jakkoliv a kamkoliv a má jistotu, že se někde nepřeklepne.
  5. Pod vizuální stránkou je datová vrstva povinností s popsanou strukturou přístupná přes API rozhraní, nebo přes volání obsahu v JSONu, kdo by něco takového využil.
  6. Celou Mapu povinností si můžete stáhnout do počítače jako jeden HTML soubor a hledat si v ní i off-line (ale nedělejte to, pokud vyloženě nemusíte).

S projektem Mapa povinností máme v letošním roce velké plány, tak sledujte náš web, aby vám nic neuniklo.

Podívejte se na Mapu povinností