V prvním díle našeho seriálu se podíváme na první nástroj, který vám chceme představit. Náš seriál bude o tom, co sami dobře známe a v EGdílně sami používáme a třeba by se taková věc mohla hodit i vám. Dnes se podíváme na doplněk k Google Sheets, který vám hravě nahradí MS Project a nebo další robustní nástroje pro správu projektů a jejich harmonogramů. Zejména pro neziskový sektor a menší projekty totiž nepotřebujete kanón na vrabce.

Pokud chcete spravovat harmonogram a termíny menšího projektu, můžete si samozřejmě pracně udělat tabulku v Excelu a nebo sáhnout po nějakém nástroji na tvorbu ganttových diagramů a harmonogramů. Ale my pro takové jednoduché věci používáme doplněk Project Sheet, který si jednoduše nainstalujete do Google Sheets. Instalace je standardní a to přes odkaz z workspace market place (viz níže). Pak už jen stačí vytvořit novou tabulku a v menu Doplňky (Rozšíření) v podmenu Project sheet plan zvolit Open sidebar, tím se otevře postraní panel s veškerým ovládáním projektového plánu.

Plán je rozdělen do jednotlivých úrovní, takže kromě 1, 2, 3 můžete mít třeba i 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.2.1.1, 2.2.2, atd. Pro přesun o úroveň níže či výše v hierarchii stačí vybrat řádky s úkoly a použít ikony v ovládacím panelu. PS umí počítat závislosti úkolů a termínů a podle nich kromě samotné tabulky vykresluje i přehledný grafický harmonotram (Gantt). To vše dělá automaticky, když při každé změně v tabulce přepočítá vše na pozadí a vygeneruje aktualizovanou verzi listu.

Tabulku pak můžete normálně sdílet, publikovat, exportovat či z ní udělat PDF, nebo třeba vytáhnout do Excelu. Je to ostatně klasická tabulka Google Sheets.

Odkaz na doplněk Project Sheet na marketplace

Abyste viděli, jak to používáme my, můžete se mrknout třeba na tuhle publikovanou tabulku vytvořenou právě s pomocí tohoto doplňku.